Ochrana před nepřízní počasí

Venkovní práci můžou snadno ztížit rozmary počasí – chlad, déšť, vítr nebo mlha. Dlouhodobější pobyt v chladném prostředí je pro člověka nepříjemný, nebezpečný a negativně ovlivňuje i jeho pracovní výkon. Nízké teploty nepředstavují pouze riziko nachlazení, ale i zátěž pro kardiovaskulární systém. Studený vzduch pak ztěžuje dýchání astmatikům. A jakmile teplota spadne pod nulu, dávejte si pozor na omrzliny na okrajových částích těla, jako jsou ruce, nohy, nos nebo uši. A jak souvisí nízké teploty s pracovním výkonem? Špatné prokrvení těla ovlivňuje nervovou soustavu a lidé se v chladu hůře soustředí a jsou ospalejší. V prochladlých končetinách ztrácí cit, jsou tedy méně zruční a přesní. Správně zvolené oblečení vás ale před nepříjemnými vlivy počasí ochrání.

Normy počasí

Co říkají normy...

  • EN 343 je norma pro ochranu proti dešti a určuje dva parametry – propustnost vody a odolnost proti průniku vodních par (prodyšnost)
  • EN 342 je norma na ochranu proti chladu a vztahuje se na oděvy využívané při práci za teplot nižších než – 5 °C (venku nebo v prostorách, jako jsou mrazírny či chlazené sklady).
  • EN 14058 je norma na ochranu proti chladnému prostředí a mají ji oděvy určené pro středně nízké teploty (nad -5°C).
  • EN  20471 označuje výstražné oděvy s vysokou viditelností pro profesionální použití, které zvýší vaši bezpečnost za mlhy či šera. Pokud nepracujete v prostředí, kde je tato norma vyžadována, ale i tak vám záleží na tom, abyste byli za špatných světelných podmínek vidět, vybírejte z řady výstražných doplňků pro neprofesionální použití podle normy EN 13356. 
  Náš tip – při výběru oblečení vždy posuzujte místo a situaci, ve které se pohybujete. Pracujete celý den venku, často v deštivém     počasí? Potřebujete oděvy splňující normu EN 343. Je s vaší prací navíc spojeno riziko prochladnutí? Váš oděv by měl splňovat
 normu EN 342, případně EN 14058, podle ročního období a počasí. V naší nabídce naleznete nejenom produkty, které vás ochrání   před deštěm, či chladem, ale také produkty, které vás ochrání před oběma riziky naráz a k tomu zajistí, že budete vidět i za snížené     viditelnosti.

 

EN 343 – Ochrana proti dešti
déšť
Pouze voděodolný materiál nezaručuje, že oděv bude nepromokavý. Důležité je, aby voda nepronikala do oblečení švy ani zipy. Právě materiály a švy se zabývá norma EN 343. Oděvy, které jí vyhovují, odolají nejen dešti ale i sněhu (voděodolnost) a zároveň jsou prodyšné, protože umožňují únik vodní páry na povrch. Norma EN 343 tedy zajišťuje, že zůstanete v suchu zvenku i zevnitř.

Voděodolnost se vyjadřuje v mm vodního sloupce a testování zahrnuje i tzv. předúpravu - 5 cyklů praní a sušení, oděr, působení pohonných hmot a oleje a opakovaný ohyb (9000 cyklů). Podle odolnosti spadá oblečení do jedné ze 3 tříd.

Prodyšnost se vyjadřuje hodnotou odolnosti vůči vodním parám (Ret) m2.Pa/W, podle které se oblečení rozděluje do 3 tříd. Zároveň platí, že čím je číslo nižší tím má materiál lepší paropropustnost.


Voděodolnost (odolnost proti průniku vody)

    Třída 1   Třída 2   Třída 3
  Materiál před předúpravou   ≥ 800 mm   nezkoušeno   nezkoušeno
  Švy před předúpravou   ≥ 800 mm   ≥ 800 mm   ≥ 1300 mm
  Materiál po předúpravě   nezkoušeno   ≥ 800 mm   ≥ 1300 mm

Prodyšnost (odolnost vůči vodním parám)
 
  Třída 1       Třída 2   Třída 3
  Ret (m2.Pa/W):   > 40   20 < Ret ≤ 40   ≤ 20

 

chlad
EN 342 a EN 14058 – Ochrana proti chladu

Ať už vás čeká práce venku během chladných měsíců, nebo se pohybujete v chlazených prostorech, bez oblečení, které vás udrží v teple po celý den, se neobejdete. Vyberete-li si zimní oděvy, obuv a doplňky správně, budete vybaveni i do nehostinných pracovních podmínek a ani teploty pod bodem mrazu se na nesníží vaše pohodlí a výkonnost. 


komplet


Kompletní zimní pracovní oděv

Z čeho by se měl kompletní zimní pracovní oděv skládat? Neobejdete se bez teplé a větruodolné pracovní bundy, kterou můžete doplnit zateplenými kalhotami. Pod bundu oblečte mikinu či svetr z fleecového úpletu nebo merino vlny, které mají výborné izolační vlastnosti. A pro ještě vyšší teplotní komfort sáhněte po funkčním prádle, které odvádí pot od pokožky a udrží vás v teple. 

Zapomínat však nesmíte ani na ochranu rukou, dlaní a prstů v podobě zimních pracovních rukavic. Obujte si zateplenou pracovní obuv a dbejte i na výběr ponožek: pro nohy v suchu a teple sáhněte po těch, které jsou vyrobeny z merino vlny, bambusového vlákna nebo polypropylenu.
Tyto materiály skvěle odvádí pot a mají výborné izolační vlastnosti. A v neposlední řadě chraňte před chladem i hlavu. Vybírejte z čelenek, čepic nebo kukel.